Puchar PZŻ w klasach przygotowawczych

Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego
w klasie 420 i Laser Radial M, Laser 4,7

Puck, 29-31.05.2009 r.

UKŻ HornTe regaty miały rozstrzygnąć, kto pojedzie na MŚ juniorów ISAF oraz ME w powyższych klasach. I tak się oczywiście stało. Powiało mocno 8–12 m/s i wiadomo było, że będą walczyć zawodnicy doświadczeni i o odpowiednich umiejętnościach. Mieliśmy duże szanse w klasie 420 po wygranej pierwszej eliminacji.

Wszystko przebiegało dobrze do ostatnich dwóch wyścigów niedzielnych. Nieco słabsza dyspozycja w tym dniu załogi - Piotr Ogrodnik z Hornu i Paweł Choroba ze Spójni – doprowadziła do zajęcia 7 i 4 miejsca. Efekt końcowy regat to 3 miejsce. Miejsce dobre, ale nie wystarczyło na MŚ ISAF w Brazylii. Pojedziemy do Włoch na MŚ klasy 420. W klasie Laser 4,7 nasza zawodniczka Ewa Korpak też nie może zaliczyć regat do najlepszych. Wszystkie wyścigi plasowała się w okolicy 20 miejsca, a ostatnie dwa niedzielne 2 miejsce z OCS i 5. W końcowej klasyfikacji zajęła 17 miejsce, a jako dziewczyna 5. W eliminacjach do ME dało Jej to 3 miejsce i pewny wyjazd. Nasi panowie z klasy Laser Radial nieco słabiej wypadli od poprzedników. Najwyżej notowany Tomek Siudak zajął 13 miejsce i to wystarczyło do zakwalifikowania się także na ME. Tomek Uchański i Michał Stolzmann zajęli dalsze pozycje – 18 i 29. Silny wiatr przez całe regaty zweryfikował możliwości kondycyjne niektórych zawodników. Widać było, że każdy kolejny wyścig dnia dawał się coraz bardziej we znaki zawodnikom. Regaty były doskonałym sprawdzianem możliwości dla uczestników. Były równe warunki dla wszystkich. Wygrali najlepiej dysponowani w tych regatach.
Brawo dla wszystkich i walczymy dalej. Przed nami jeszcze wiele ciekawych regat.