Klub Aktualności

Nasi klubowicze Wicemistrzami Świat 2017 w klasie Micro

przez Andrzej Ogrodnik

GRATULUJEMY PIOTRKOWI, TOMKOWI I PAWŁOWI
SREBRNYM MEDALISTOM
MISTRZOSTW ŚWIATA 2017 W KLASIE MICRO

mistrzostwa wiata micro 2017 annecy006Wiele działo się podczas akcji Mistrzostwa Świata klasy Micro, które odbyły się we Franuskim mieście Annecy i na jeziorze Annecy.
Załoga Klubu Żeglarskiego Horn w składzie Piotr Ogrodnik, Tomek Brzozowski i Paweł Choroba została skonfigurowana na 2 tygodnie przed mistrzostwami. Piotrek i Paweł to dobrze znający się koledzy z lat wspólnego żeglowania na 470-tce i Micro. W klasie Micro razem już zdobywali tytuły Mistrzów Świata w poprzednich latach. Tomek - armator jachtu Micro - Proto jest doświadczonym żeglarzem i przez ostatnie lata pływał razem z Pawłem. Los tak chciał, że drogi trzech panów zeszły się niespodziewanie tuż przed Mistrzostwami. Trzech wspaniałych gości postanowiło powalczyć o zwycięstwo, a Piotr obronić zeszłoroczny tytuł Mistrza Świat, tyle że z załogą w innej konfiguracji. Tak zaczęła się nowa przygoda, która usłana została wieloma problemami. Na początek w drodze na regaty zepsół się samochód i musiał pozostać w Szwajcarii na parkingu. Z pomocną dłonią przyszli zaprzyjaźnieni Słowacy, którzy przyjechali z Francji po chłopaków i przyczepę z jachtem do Szwajcarii. Bardzo dziękujemy załodze Słowackiej za pomoc. My oczywiście wyruszyliśmy z Polski z lawetą zamiast z motorówką trenerską po Opla do Szwajcarii i odstawiliśmy do francuskiego warsztatu w Annecy. Do ostatniego dnia regat nie mieliśmy pewności, czy wyjedziemy po regatach do Polski, ale to udało się. Same regaty były krótkie, bo tylko 4 wyścigi rozegrano - 3 pierwszego dnia regat i 1- długi dystans - 3 dnia. Tyle wyścigów. Wiatru brakowało i był zmienny. Sędziowie zrobili wszystko, co było można zrobić. Tak więc w większości przesiedzieliśmy na wodzie i brzegu w oczekiwaniu na słaby, ale chociaż stabilny wiaterek. Srebrny medal i Wicemistrzostwo Świata Panowie wywalczyli będąc na remisie punktowym z załogą Piotra Tarnackiego przy miejscach w wyścigach: Piotrek Ogrodnik - 1, 3, 1, 3 i Piotr Tarnacki - 2, 1, 4, 2. Po odrzuceniu najgorszego wyniku następuje remis punktowy i zgodnie z Przepisami Żeglarstwa Regatowego wygrywa Piotr Ogrodnik mający więcej lepszych miejsc, ale jest jeszcze zapis w Instrukcji Żeglugi, że w przypadku remisu punktowego decyduje lepsze miejsce w wyścigu długodystansowym. Tutaj Tarnacki przypłynął na 2 miejscu, a Piotrek za nim na 3 miejscu.
Dobrze żeglowała francuska załoga miejscowa z Annecy ze sternikiem Maxime Brunel, która zajęła 3 miejsce w regatach.
Polska załoga w składzie Daniel Dołęga, Krzysztof Mariański i Joanna Mariańska wygrała kategorię Racer, na drugim miejscu zameldowali się; Twarowski Maciej, Zając Mirosław i Hajducik Matej. W regatach uczestniczyli zawodnicy z 10 państ, ale najliczniej zawody osadzili gospodarze. Polacy desygnowqali do boju 6 załóg, z czego 4 stanęły na podium w swoich kategoriach.

Po wielu trudach jesteśmy już w kraju i cieszymy się z kolejnego sukcesu naszej załogi. Jeszcze raz gratulujemy chłopakom sportowej walki i wyniku.

W Galerii są zdjęcia do obejrzenia.

Andrzej Ogrodnik
Trener

Mistrzostwa Świata Lasera Radiala Juniorów 2017 zakończone

przez Andrzej Ogrodnik

mistrzostwa wiata juniorw laser radial 2017 medemblik051Kilka dni temu zakończyły się MŚ Juniorów w klasie Laser Radial Junior, które odbyły sie w Holenderskim Medembliku. Udzał wzięli zawodnicy z wszystkich kontynentów. Wystartowało 106 kobiet i 273 mężczyzn. Regaty były trudne jak to bywa najczęściej. Raz było bardzo mało wiatru, a raz nawet do 16 - 18 Węzłów. Jeden dzień przeczekaliśmy bez wyścigów z powodu braku wiatru. Po rundzie eliminacyjnej przyszedł czas na finały w grupach. Nasi zawodnicy kończyli regaty w grupie brązowej - Wojtek zajmując 62 miejsce, w grupie czwartej - Wiktor zajmując 68 miejsce i nasza dzielna Ania w białej grupie dziewcząt - 51 miejsce.

Liczyliśmy na nieco lepsze miejsca naszych zawodników, ale jak widać musimy jeszcze sporo popracować nad wszystkimi elementami sztuki żeglowania aby móc rywalizować z najlepszymi. Jednak starcie z czołówką światową przyniosło kolejne doświadczenia, które zaprocentują w przyszłości.

Przed nami kolejne wyzwania - Mistrzostwa Polski w Pucku i Gdańsku. Trochę odpoczniemy i ruszamy do boju.

Zapraszam do Galerii zdjęć.

Andrzej Ogrodnik
Trener

Wyścigi eliminacyjne na MŚJ Radiala zakończone

przez Andrzej Ogrodnik

mistrzostwa wiata juniorw laser radial 2017 medemblik051Dzisiaj zakończyła się 7 rozegranymi wyścigami runda eliminacyjna na MŚJ Laser Radial w holenderskim Medembliku. Nasza trójka zawodników zrobiła wszystko, na co ich było stać w obecnym czasie. Najlepiej zakończył eliminacje Wojtek Chodakowski zajmując 176 miejsce i będzie rywlizował w rundzie finałowej w grupie brązowej. Wiktor dzisiaj miał lepsze chwile i przypłynął w jednym wyścigu pokonując kilku zawodników. W finałach będzie walczył w 4 grupie - emerald. Ania dwa wyścigi ukończyła pokonując kilka rywalek i ostatecznie zajmuje 103 pozycję. Będzia rywalizować w drugiej grupie dziewcząt - White.

Jutro 2 wyścigi już w swoich grupach. Przewidywany jest mocniejszy wiatr, nawet do 22 węzłów w porywie. Jedni cieszą się, a inni martwią. I takie jest żeglarstwo. Nasi zawodnicy broni nie składają i będą walczyć do końca o jak najlepsze lokaty.

Z Medembliku

Andrzej Ogrodnik