Trzeci dzień Mistrzostw Świata Micro i długi wyścig

przez Andrzej Ogrodnik

imgp6508Trzeci dzień regat już za nami. Szare niebo zwiastowało nadejście opadów deszczu. Od rana wiał wiatr o sile 6-8 węzłów. Zapadła decyzja o rozegraniu dzisiaj długiego wyścigu, który miał trwać około 5 godzin. Trasa regat przebiegała dookoła akwenu na którym ścigamy się. Sam wyścig rozpoczął się z lekkim opóźnieniem i z jednym generalnym falstartem. W miarę upływu czasu siła wiatru wzrastała do 14-16 węzłów. Pierwszy bok o długości około 5 Mm miał namiastkę halsówki z bardzo długim prawym Halsem i dokończeniem boku krótkim lewym halsem. Pozostałe boki to półwiatr, fordewind i znowu półwiatr do mety – wszystkie spinakerowe. Wyścig raczej bez specjalnie wyszukanej strategii. O miejscach decydowała raczej szybkość jachtu związana z dobrą techniką prowadzenia na kursach spinakerowych i oczywiście odpowiedni trym. Polskie załogi walczyły ze zmiennym szczęściem. Wyścig wygrała załoga POL 109 Piotrek Ogrodnik, Grzegorz Banaszczyk i Piotrek Petryla z dużą przewagą nad kolejnym jachtem RUS 39 z Gienadijem Svistunowem. Trzecie miejsce zajęła załoga RUS 505 ze sternikiem Andreyem Anfinogenovem. Kolejne nasze załogi zajmowały miejsca; POL 88 – 18 miejsce, POL 333 – 25 miejsce, POL 92 – 28 miejsce, POL 111 – 27 miejsce, POL 86 – 35 miejsce.

Po trzech dniach regat i rozegranych 6 wyścigach dominuje w Mistrzostwach załoga POL 109 ze sternikiem Piotrem Ogrodnikiem, która wygrała wszystkie 6 wyścigów.