przez Andrzej Ogrodnik

GRATULUJEMY PIOTRKOWI, TOMKOWI I PAWŁOWI
SREBRNYM MEDALISTOM
MISTRZOSTW ŚWIATA 2017 W KLASIE MICRO

mistrzostwa wiata micro 2017 annecy006Wiele działo się podczas akcji Mistrzostwa Świata klasy Micro, które odbyły się we Franuskim mieście Annecy i na jeziorze Annecy.
Załoga Klubu Żeglarskiego Horn w składzie Piotr Ogrodnik, Tomek Brzozowski i Paweł Choroba została skonfigurowana na 2 tygodnie przed mistrzostwami. Piotrek i Paweł to dobrze znający się koledzy z lat wspólnego żeglowania na 470-tce i Micro. W klasie Micro razem już zdobywali tytuły Mistrzów Świata w poprzednich latach. Tomek - armator jachtu Micro - Proto jest doświadczonym żeglarzem i przez ostatnie lata pływał razem z Pawłem. Los tak chciał, że drogi trzech panów zeszły się niespodziewanie tuż przed Mistrzostwami. Trzech wspaniałych gości postanowiło powalczyć o zwycięstwo, a Piotr obronić zeszłoroczny tytuł Mistrza Świat, tyle że z załogą w innej konfiguracji. Tak zaczęła się nowa przygoda, która usłana została wieloma problemami. Na początek w drodze na regaty zepsół się samochód i musiał pozostać w Szwajcarii na parkingu. Z pomocną dłonią przyszli zaprzyjaźnieni Słowacy, którzy przyjechali z Francji po chłopaków i przyczepę z jachtem do Szwajcarii. Bardzo dziękujemy załodze Słowackiej za pomoc. My oczywiście wyruszyliśmy z Polski z lawetą zamiast z motorówką trenerską po Opla do Szwajcarii i odstawiliśmy do francuskiego warsztatu w Annecy. Do ostatniego dnia regat nie mieliśmy pewności, czy wyjedziemy po regatach do Polski, ale to udało się. Same regaty były krótkie, bo tylko 4 wyścigi rozegrano - 3 pierwszego dnia regat i 1- długi dystans - 3 dnia. Tyle wyścigów. Wiatru brakowało i był zmienny. Sędziowie zrobili wszystko, co było można zrobić. Tak więc w większości przesiedzieliśmy na wodzie i brzegu w oczekiwaniu na słaby, ale chociaż stabilny wiaterek. Srebrny medal i Wicemistrzostwo Świata Panowie wywalczyli będąc na remisie punktowym z załogą Piotra Tarnackiego przy miejscach w wyścigach: Piotrek Ogrodnik - 1, 3, 1, 3 i Piotr Tarnacki - 2, 1, 4, 2. Po odrzuceniu najgorszego wyniku następuje remis punktowy i zgodnie z Przepisami Żeglarstwa Regatowego wygrywa Piotr Ogrodnik mający więcej lepszych miejsc, ale jest jeszcze zapis w Instrukcji Żeglugi, że w przypadku remisu punktowego decyduje lepsze miejsce w wyścigu długodystansowym. Tutaj Tarnacki przypłynął na 2 miejscu, a Piotrek za nim na 3 miejscu.
Dobrze żeglowała francuska załoga miejscowa z Annecy ze sternikiem Maxime Brunel, która zajęła 3 miejsce w regatach.
Polska załoga w składzie Daniel Dołęga, Krzysztof Mariański i Joanna Mariańska wygrała kategorię Racer, na drugim miejscu zameldowali się; Twarowski Maciej, Zając Mirosław i Hajducik Matej. W regatach uczestniczyli zawodnicy z 10 państ, ale najliczniej zawody osadzili gospodarze. Polacy desygnowqali do boju 6 załóg, z czego 4 stanęły na podium w swoich kategoriach.

Po wielu trudach jesteśmy już w kraju i cieszymy się z kolejnego sukcesu naszej załogi. Jeszcze raz gratulujemy chłopakom sportowej walki i wyniku.