Energa Sailing 2016 ruszyła w Krakowie

przez Andrzej Ogrodnik

Es edu 2016W poniedziałek 29 lutego odbyły się pierwsze zajęcia teoretyczne w ramach trzeciej edycji ENERGA Sailing, największego programu edukacji żeglarskiej w Polsce, organizowanego przez Polski Związek Żeglarski i Grupę ENERGA .

Dotychczas w trzech edycjach programu kompleksowej edukacji żeglarskiej wzięło udział ponad 3000 dzieci. a 9000 uczestniczyło w specjalnie zorganizowanych lekcjach żeglarskich, które jesienią każdego roku odbywają się w szkołach podstawowych w całym kraju. Dodatkowe spotkania warsztatowe z zakresu podstaw żeglarstwa, bezpieczeństwa na wodzie i zdrowego stylu życia zostały przeprowadzone w listopadzie ubiegłego roku w 90 szkołach w całym kraju.
Zakres materiału, z którym zapoznają się młodzi uczestnicy, obejmie takie tematy jak: historia żeglarstwa, budowa jachtu, teoria żeglowania, podstawowa wiedza na temat regat, przepisy, czy
Energa Sailing 2016 startbezpieczeństwo nad wodą. Zajęcia zostaną urozmaicone w gry, zabawy oraz filmy mające ułatwić początkującym żeglarzom przyswoić wiedzę, którą będą mogli wykorzystać na wodzie podczas zajęć praktycznych.

Pierwsze zajęcia organizowane na przystani Klubu Żeglarskiego Horn Kraków to przede wszystkim zaznajomienie się z elementami budowy Optimista, pobycie przez chwilę ze szkutnikiem i zbudowanie z przygotowanej wycinanki najmniejszej regatowej łódki jaką jest Optimist.