Mistrzostwa Świata Micro 2016 w Rosji rozpoczęte

przez Andrzej Ogrodnik

imgp6046Wczoraj do Pskowa dotarły pierwsze łódki na MŚ klasy Micro. Z Polski dojechały jako pierwsze dwie załogi POL 109 - Piotrek Ogrodnik, Grzegorz Banaszczyk i Piotrek Petryla (aktualni Mistrzowie Świata z 2015 roku oraz POL 333 – Krzysztof Mariański Joanna Mariańska i Magda Dublinowska. Organizatorzy spodziewają się około 60 załóg z całego świata. Będą oczywiście najsilniejsi – Polacy, Rosjanie i Francuzi wśród których będzie zapewne zacięta rywalizacja o palmę pierwszeństwa w MŚ.
Oczywiście nie obeszło się bez przygód. Tym razem granica Estońsko-Rosyjska okazała się być koszmarem. Odprawa graniczna jednego jachtu trwała około 3 godziny i do tego z dużymi komplikacjami. Na miejscu zastaliśmy jeszcze puste miejsce regat i kilka osób krzątających się po placu. Zdecydowaliśmy się na odpoczynek i wstępne przygotowanie sprzętu do pomiarów. Krzysiek udał się na konferencję prasową w TV do Pskowa, gdzie okazało się, że było duże zainteresowanie mediów imprezą. Mottem dla rozmów było stwierdzenie, że sport, a w szczególności żeglarstwo jest łącznikiem narodów ponad wszelkimi podziałami politycznymi i narodowymi. Organizatorzy zabezpieczyli zakwaterowanie i wyżywienie dla ekip w dobrych warunkach. Wiele załóg jeszcze nie dojechało i spodziewamy się ich w najbliższych dwóch dniach. Dzisiaj rozpoczęły się pomiary sprzętu. Mamy plan pomierzenia się jak najszybciej i zejście na trening.
Pogoda na jeziorze pskowskim w najbliższych dniach jest prognozowana nie najlepsza. Ma padać deszcz i wiatr raczej słaby. Niestety temperatura też ma być niska (12-160C).
Póki co jesteśmy wypoczęci i gotowi do rywalizacji. Nastroje są dobre, mimo uciążliwej podróży.
Jutro będziemy trenować cały dzień, a po południu mamy ceremonię otwarcia regat w Klubie. Regaty odbywają się z dala od miasta Psków. Marina, to nowy budynek Klubu i duży hangar. Port jest raczej skromny. Pomiary rozpoczęły się z 2 godzinnym opóźnieniem. Ale Rosjanie starają się wszystko usprawnić.

W Galerii znajdziecie kilka fotek z naszego miejsca zamieszkania i miejsca regat.

Pozdrawiamy

Andrzej Ogrodnik – trener
Załoga POL 109
Piotrek Ogrodnik
Grzesiek Banaszczyk
Piotrek Petryla