Otwarte Zespołowe Mistrzostwa Małopolski w klasie Optimist zakończyliśmy

przez Andrzej Ogrodnik

 Regaty zostały zrealizowane przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach projektu pn. "Po zwycięstwo"

 horn 20161009 072Na przystani Klubu Żeglarskiego Horn Kraków w ciągu dwóch dni (8 i 9 października) zmagali się młodzi i starsi żeglarze, działo się naprawdę wiele.
Na stracie Otwartych Zespołowych Mistrzostw Małopolski stanęło – 7 zespołów z Krakowa, Gliwic i Rybnika.
Regaty zespołowe to zupełnie inna, forma zawodów żeglarskich wymagająca bardzo wysokich umiejętności technicznych, znajomości przepisów, oraz myślenia kategoriami sukcesu całego zespołu. To sprawdzian sprawności żeglarskiej i życiowej dla uczestników zmagań. Uczestnictwo w regatach poprawia pracę w zespole oraz buduje silne relacje interpersonalne . horn 20161009 028
W każdym wyścigu rywalizowały ze sobą po 2 zespoły liczące 4 Optimisty każdy. Podobnie jak w regatach meczowych, sędziowanie było bezpośrednie, to znaczy, że wszelkie protesty były rozstrzygane natychmiast na wodzie w trakcie wyścigu.
Niby czas płynie jakoś wolniej, a u nas na przystani ciągle gwar, szum i tłok.  Pogoda nie sprzyjała żeglarzom. Co prawda wiatr był obecny, ale było zimno, a słońce schowało się za chmurami. W sobotę o godz. 11 00 drużyny rozpoczęły rywalizację w rundzie eliminacyjnej (każdy z każdym).
Dla większości Zespołów już czas przed startem był próbą charakteru i umiejętności żeglarsko-strategicznych.
Chłód i wiatr dla jednych był wybawieniem dla drugich zmorą i walką ze swoimi słabościami.
W wyścigach równych sobie nie miała pierwsza drużyna z KŻ HORN Kraków - „FAJE”. Wygrali wszystkie wyścigi eliminacji, półfinałów i finałów.
Ostateczne wyniki Otwartych Zespołowych Mistrzostw Malopolski:

MiejsceZespółNr zespołu
1 KŻ HORN KRAKÓW - "FAJE" 3
2 KW LOK GARLAND GLIWICE 2 4
3 TS KUŹNIA RYBNIK 1 6
4 KW LOK GARLAND GLIWICE 1 2
5 KŻ HORN KRAKÓW - "GANG PSZCZÓŁKI MAI" 7
6 KŻ HORN KRAKÓW - "HORNOWSCY WYJADACZE" 5
7 TS KUŹNIA RYBNIK 2 1

Gratulujemy załogom hartu ducha i sportowej walik, szczególnie naszej zwycięskiej drużynie w składzie Ida Stachura, Filip Fajfer, Leon Gniadek i Kacper Bąk.

W Galerii są zdjęcia z regat.

Andrzej Ogrodnik