Szkółka żeglarska

Do szkółki żeglarskiej mogą zapisywać się dzieci w wieku od 6 do 13 lat. Początkowe szkolenie odbywa się na jednoosobowych łódkach klasy Optimist – na zasadzie kursu wprowadzającego obejmującego 48 godzin. W dwa miesiące – w kameralnych, kilkuosobowych grupach – dzieci uczą się:

  • podstaw żeglowania,
  • podstaw meteorologii,
  • etykiety żeglarskiej,
  • taklowania łódki,
  • bezpiecznego zachowania w wodzie i nad wodą,
  • samodzielnego prowadzenia łódki.

Korzyści nauki żeglarstwa widoczne są we wszystkich aspektach życia dzieci. Są one w stanie dłużej koncentrować się na swojej pracy, wykształca się u nich logiczne myślenie, poprawia kondycja fizyczna, stają się samodzielne, odpowiedzialne i co najważniejsze, potrafią radzić sobie z wyzwaniami. Po prostu wdraża się u nich zasada, że „ludzie, którzy wciąż zdobywają szczyty, to ci, którzy posiadają wizję, zanim jeszcze nagroda jest wygrana. Widzą zwycięstwo wcześniej niż ktokolwiek inny.”

Zajęcia w szkółce odbywają się przez cały rok. W sezonie, tj. od kwietnia do października, są to zajęcia praktyczne na wodzie, pod opieką wykwalifikowanych trenerów, a poza sezonem – zajęcia teoretyczne i ogólnorozwojowe – sala gimnastyczna, ścianka wspinaczkowa, łyżwy, narty biegowe wokół Bagrów, kiedy tylko są warunki.

Treningi w naszej szkółce żeglarskiej odbywają się dla każdej grupy dwa razy w tygodniu i trwają do trzech godzin.W okresie wakacji oraz zimą dzieci mają możliwość uczestniczenia w zgrupowaniach sportowych zarówno w kraju jak i za granicą. Do tej pory, dzięki uczestnictwu w zajęciach szkółki, dzieci – poza Polską – zwiedziły niemal cały świat. Byliśmy na zgrupowaniach w Hermanus (RPA), w Doha (Katar), w Perth (Australia), Hourtin i La Rochelle (Francja), w Workum (Holandia) czy w Puli (Chorwacja), gdzie braliśmy udział w zgrupowaniu i w regatach mikołajkowych. Regularnie, co roku, jeździmy także do Torrevieja w Hiszpanii. Zaprzyjaźniliśmy się z SailingCoach na Malcie w La Valetta. Każdego roku wiosną jeździmy również do Włoch na jezioro Garda.

Po opanowaniu materiału teoretycznego i nabyciu praktycznych umiejętności żeglowania, dzieci bardzo szybko – czasami już po 2 miesiącach – próbują swoich sił w żeglarstwie regatowym. Stają do zawodów wraz ze swoimi rówieśnikami najpierw na imprezach klubowych a następnie biorą udział w rywalizacji na szczeblu międzyklubowym oraz krajowym i międzynarodowym – za każdym razem radząc sobie coraz lepiej.