Żeglarstwo sportowe

Żeglarstwo sportowe, zwane także regatowym, stanowi ważny obszar działalności naszego Klubu. Prowadzimy regularne treningi grup w sześciu klasach regatowych: OPTIMIST, O’PEN SKIFF, LASER 4.7, LASER RADIAL, LASER STANDARD, OK-DINGHY. Zajęcia dostosowane są do wieku i poziomu zaawansowania zawodników. Treningi odbywają się minimum 3 razy w tygodniu na terenie Klubu i obejmują treningi praktyczne na wodzie, teorię i trening sprawności fizycznej ogólnej, wydolnościowy, siłowy oraz mentalny. Często stosuje się w grupach wyjazdowy model trenowania.

W żeglarstwie regatowym nie chodzi głównie o szybkość – lecz przede wszystkim o bezbłędne działanie w czasie wyścigu. Tutaj wygrywa głównie technika, taktyka i strategia oraz sprawność myślenia, umiejętność przetwarzania zebranych informacji i podejmowania decyzji oraz ich zrealizowania. Skutkiem tego zintegrowanego działania jest właśnie przywołana wyżej szybkość. Bardzo często żeglarstwo sportowe porównuje się do partii szachów na wodzie. Płynąć z wiatrem jest łatwo. Co jednak, jeśli nagle słabnie wiatr, a trzeba dokończyć wyścig? To, między innymi, na takie sytuacje przygotowujemy naszych zawodników, dzięki czemu są sobie w stanie poradzić w każdych okolicznościach, także później – w życiu.

Nasi zawodnicy nabierają pewności żeglowania rywalizując najpierw w regatach lokalnych na Zalewie Bagry Wielkie, a następnie w imprezach wyższej rangi aż po Puchar Polski, Mistrzostwa Europy i Mistrzostwa Świata. Potwierdzeniem skuteczności naszej pracy są medale i nagrody, jakie nasi wychowankowie przywożą niemal z każdej imprezy, niezmiennie od kilkunastu lat.

Nasi wychowankowie szlifują swoje umiejętności pod okiem doświadczonych trenerów i instruktorów – zdobywców prestiżowych tytułów mistrzowskich. Poza całorocznymi programami treningowymi, zawodnicy regularnie wyjeżdżają na zgrupowania w kraju Tarnobrzeg, Dziwnów, Rybnik, Puck, Krynica Morska, Gdynia i za granicą Torrevieja – Hiszpania; Malta; Riva del Garda – Włochy; Pula – Chorwacja.

Sekcja żeglarstwa sportowego jest kolejnym naturalnym krokiem dla wielu dzieci zaczynających od Szkółki Żeglarskiej, jednak nie jest w żaden sposób tylko do tej Szkółki ograniczona. Do naszego Klubu zapraszamy również tych,którzy potrafią już żeglować i chcieliby udoskonalić swoje umiejętności oraz sprawdzić je w praktyce podczas zawodów regatowych. Służymy szkoleniowcami, niekiedy sprzętem i bazą.

Choć wydawałoby się, że żeglarstwo regatowe to sport indywidualny, w Klubie Żeglarskim Horn Kraków dokładamy wszelkich starań, aby wszyscy czuli się przede wszystkim jedną drużyną. Nie ma znaczenia wiek i klasa regatowa. Wspólnie cieszymy się z sukcesów, kibicujemy sobie wzajemnie oraz motywujemy do dalszego działania i zdobywania kolejnych szlifów. Wspólnie pracujemy przy przygotowywaniu się do wyjazdów, na które najczęściej zabieramy swój sprzęt. Jeśli chcesz więcej informacji –  603 740356